Nadanie imienia
Spośród zgłoszonych propozycji zadecydowano, że przedszkole będzie nosiło imię „Niezapominajka”. Wybór ten był przedmiotem wielu konsultacji przeprowadzonych z pracownikami placówki, rodzicami oraz dziećmi uczęszczającymi do przedszkola.
Wybór imienia Niezapominajki nawiązuje zarówno do pielęgnowanej od wielu lat tradycji uroczystego obchodzenia przez przedszkole 15 maja Święta Polskiej Niezapominajki, jak również proekologicznych treści, systematycznie przekazywanych wychowankom.
Przesłaniem społeczności przedszkolnej, związanym z imieniem Niezapominajka, jest i będzie, aby jej wychowankowie potrafili zachować od zapomnienia ważne w ich życiu osoby, miejsca, chwile, by dostrzegali piękno swojej ojczyzny i regionu. Niepozorny, mały błękitny kwiat niezapominajki – symbol skromności, miłości i pamięci w nazwie przedszkola z pewnością pomoże to zrealizować.
Dzień nadania imienia Niezapominajki naszemu Przedszkolu, czyli 15 maja wybraliśmy nieprzypadkowo.
To właśnie tego dnia obchodzimy w naszym kraju Święto Niezapominajki. Skromne, niepozorne kwiaty, o kolorze błękitnego nieba i czystej wody, przed laty urzekły red. Andrzeja Zalewskiego, prowadzącego audycję “Eko- radio” tak bardzo, że 15 maja 2002 r. zainaugurował w Wielkiej Wsi pod Wąchockiem Dzień Polskiej Niezapominajki. Swojski, wiosenny kwiat został uznany kwiatowym symbolem Polski. „Intencja święta jest jedna: niech niezapominajka zbliża ludzi i uczy Polaków wzajemnej serdeczności. Święto Niezapominajki to święto ludzi serdecznych – serdecznych Polaków” – powiedział pomysłodawca. Od tego czasu rozpoczęła się entuzjastyczna akcja sadzenia roślin o uroczych, niebieskich kwiatuszkach.