„Czyste powietrze wokół nas”-realizacja programu edukacyjnego

Najskuteczniejszym działaniem w zapobieganiu chorób spowodowanych paleniem tytoniu jest promocja zdrowia. Dzięki programom edukacyjnym, wśród dzieci i młodzieży kształtowane są prawidłowe postawy zdrowotne. Państwowa Inspekcja Sanitarna podejmuje m.in. takie działania jak koordynowanie programów edukacji antytytoniowej dla przedszkoli i szkół. Jednym z takich programów jest program edukacyjny dla dzieci w wieku przedszkolnym, ich rodziców i opiekunów „Czyste Powietrze Wokół Nas”. Program realizowany był również w grupie „Żuczków”.  Przez wszystkie zagadnienia programu  prowadził dzieci Dinuś – maskotka programu, który wskazywał dzieciom zagrożenia związane z dymem pochodzącym z różnych źródeł, a zwłaszcza z papierosów. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły we wszystkich zajęciach. Proponowane  zabawy ruchowe, tematyczne inspirowały dzieci do działań, których efektem były prace plastyczne. Dzieci podczas trwania zajęć usystematyzowały swoją wiedzę na temat szkodliwości palenia i wiedzą w jaki sposób zachować się, gdy w ich obecności ktoś zapali papierosa. Pamiętajmy, że to my dorośli dajemy dzieciom przykład zdrowego stylu życia i możemy zwracać uwagę na pozytywne postawy i zachowania dorosłych oraz zachęcać do aktywnego i twórczego spędzania czasu.